تاریخچه

تاریخچه

شرکت سایپا دیزل در سال ۱۳۴۲ با انعقاد قرارداد انحصاری با شرکت ماک تراكس و با نام ایران کاوه ، فعالیت خود را با مونتاژ کامیون های ماک و ساخت انواع تریلر اغاز نمود .
تعداد کامیون های تولیدی ایران کاوه طی مدت همکاری با شرکت ماک تراس تا سال ۱۳۵۷ بالغ بر ۷۵۰۰ دستگاه گردید.
پیرو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و به دنبال توقف تولید کامیون های ماک در سال ۱۳۵۷ ، شرکت سایپا دیزل به منظور بهره گیری از ظرفیت های موجود و ایجاد اشتغال ، مونتاژ سایر وسایل نقلیه در بخش حمل و نقل جاده ای بار و مسافر را دردستور کار خود قرار داد.
انعقاد قرار داد تولید تریلرهای کفی با شرکت گوشا یوگسلاوی ، از دیگر اقدامات برجسته سایپا دیزل در سال ۱۳۶۲ بود . همچنین در سال ۱۳۶۳ پس از بررسی های انجام شده در خصوص راه اندازی خط جدید تولید کامیون های ولوو FH12 با شرکت ولوو تراکس منعقد گردید . این انتخاب منجر شد علاوه بر فروش موفق محصولات سایپا دیزل در بازار داخل ، استقبال خوبی از این محصولات در بازار های خارج شود وبه این تربیت در سال ۱۳۷۱ تقدیر نامه صادرات را از معاونت اقتصادی بازارگانی وزارت صنایع وقت دریافت نماید .
به موازات ایجاد و تعمیق همکاری تجاری با یکی از معتبرترین شرکت های فعال در صنعت تولید خودروهای تجاری ، دانش و توانمندی های کارکنان شرکت توسعه می یافت به گونه ای که از سال ۱۳۷۴ فعالیت های طراحی کامیونت بادسان با هدف برون رفت از تک محصولی بودن و تامین نیاز بازار در این رده از محصولات ، توسط کارشناسان شرکت و همکاری شرکت رنو فرانسه آغاز گردید و در سال ۱۳۷۵ پروانه واحد تحقق و توسعه از وزارت صنایع دریافت شد .
سایپا دیزل همچنین، در سال ۱۳۷۶ شرکت کاوه خودرو سایپا را با هدف طراحی ، تامین و ساخت قطعات و مجموعه های مورد نیاز برای تغذیه خطوط تولیدی شرکت سایپا دیزل تاسیس نمود . همزمان با این پیشرفت ها ، فرایندهای مدیریتی سازمان مبتنی برالزامات استاندارد های مدیریت کیفیت (ISO 9002:1994) طرح ریزی گردید و در سال ۱۳۷۶ شرکت سایپا دیزل در زمره نخستین شرکت های خودروساز ، موفق به دریافت گواهینامه مذکور با دامنه شمول ساخت و مونتاژ محصول F12 و لوح تقدیر کمیته حفاظت ایمنی و بهداشت از اداره کا کار و امور اجتماعی گردید.
سایپا دیزل همچنین ، در سال ۱۳۷۷ به منظور توسعه و متمرکز نمودن فعالیت های تولیدی انواع تریلر و اتاق بار شرکت ایران کاوه سایپا را تاسیس نمود . نظامند شدن این فعالیت ها و تعهد مدیریت در خصوص نگهداری و بهبود مستمر سیستم مستقر شده مدیریت کیفیت موجب شد در سال ۱۳۷۷ فرآیندهای طراحی ، ساخت و مونتاژ تریلر کفی وچادری به دامنه شمول گواهینامه قبل اضافه شود و گواهینامه ISO 9001:1994 اخذ گردد.
در روند تولید مطمئن طی سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۸۰ ، تولید کامیون های ولوو N12 و F12 به میزان بیش از ۱۰۰۰۰ دستگاه و با حدود ۵۲% خودکفایی حاصل گردید و در سال ۱۳۷۸ برای بار دوم تندیس صادر کننده نمونه را از ریاست جمهور وقت دریافت کرد .
با توجه به تعداد رو به رشد محصولات سایپا دیزل ، لزوم خرید شرکت خدمات فنی رنا که از سال ۱۳۳۶ تجربه واردات و تعمیرات خودروهای سنگین و ماشین آلات کشاورزی را داشت ، کاملا احساس می شد . به این ترتیب شرکت سایپا دیزل در سال ۱۳۷۹ با هدف ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان خود ، سهام این شرکت را بطور کامل در اختیار گرفت و تنها یکسال بعد یعنی سال ۱۳۸۰ ضمن دریافت لوح تقدیر واحد نمونه صنعتی ، توانست لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهای تجاری را از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران دریافت نماید .
اما در پی وضع استاندارد های زیست محیطی موسوم به استانداردهای <<یورو>> توسط اتحادیه اروپایی و عدم تجهیز کامیون های شرکت های حمل و نقل بین المللی ایران به موتورهای دارای استانداردهای آلایندگی ، شرکت سایپا دیزل به عنوان رکنی اساسی در صنعت حمل و نقل جاده ای با قریب به نیم قرن تجربه در این صنعت ، با درک صحیح از شرایط و با عنایت به نقش خطیر خود در فائق آمدن به بحران حاصل از عدم مجوز تردد کامیون ها در جاده های اروپایی ، اقدامات گسترده ای را آغاز نمود و سرانجام پس از انجام بررسی ها و مذاکرات مقدماتی و انعقاد قرارداد جدید با شرکت ولوو تراکس ، نسل جدید کامیون های ولوو FH12 و NH12 را جایگزین محصولات قبلی خود نمود .
به موازات این فعالیت ها و با هدف جلب رضایت کلیه ذینفعان ، در سال ۱۳۸۰ استراتژی توسعه نظام های مدیریتی و مسیر تعالی برای نهادیه کردن مفاهیم مدیریت کیفیت جامع (TQM) را در قالب نسخه اول استراتژی فناوری اطلاعات تدوین کرد .
در سال ۱۳۸۱ برای بار دوم موفق به دریافت لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودرو های تجاری از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران شد . همزمان با این موفقیت و در راستای مسیر طرح ریزی شده تعالی و استراتژی های فناوری اطلاعات ، فرایندهای سازمان مهندسی مجدد شد . نقشه تعاملات فرآیند ها در نظامنامه سیستم های مدیریتی شرکت ترسیم گردید ، فعالیت های گسترده ای برای تامین بسترهای لازم و پیاده سازی سیستم های کاربردی مورد نیاز به صورت یکپارچه و در قالب یک EPR توسعه یافته ایرانی صورت پذیرفت ، فرآیند اطلاع رسانی الکترونیک که در امربازاریابی و تبلیغات و نیز فرهنگ سازی موثر بود ، با فراهم آوری امکانات سخت افزاری و شبکه ارتباطی شرکت توسعه یافت و همچنین اقدامات مورد نیاز برای استقرار سیستم های مدیریت محیط زیست پیگیر شد ، به گونه ای که در سال ۱۳۸۲ شرکت موفق به اخذ گواهینامه های ISO 9001:2000 و ISO 14001 در دامنه شمول ساخت و مونتاژ محصول FH12 گردید و لوح تقدیر اقتصاد سبز را از خانه صنعت و معدن دریافت نمود ، همچنین برای سومین بار موفق به دریافت لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهای تجاری از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران شد .
توسعه اقتصاد کشور طی سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ و پیش بینی های صورت گرفته در خصوص افزایش تقاضای بازار خودرو های تجاری ، کمیته راهبری را برآن داشت که استراتژی توسعه ای را اتخاذ نماید و علاوه بر گسترش تنوع محصولات به ۱۴ نوع ، زیر ساخت های لازم برای ایجاد و تحقق ظرفیت تولید ۲۵ هزار دستگاه در سال را فراهم اورد . بر این اساس ضمن انعقاد قرار داد با شرکت رنو فرانسه برای تولید انواع کاربری های کامیون میدلام و تولید کامیون جدید شرکت ولوو مدل FM9 ، سالن های تولیدی خود را به جدیدترین تکنولوزی های لازم برای تولید به روزترین محصولات اروپایی مجهز نمود و با طراحی خطوط تولید انعطاف پذیر ، قابلیت تقسیم بندی سهم تولید هر یک از محصولات را با توجه به نیاز بازار فراهم کرد ، به این منظور با خرید بخشی از مساحت کارخانه کفش ملی سابق ، فعالیت ها و فرایند ها ی فروش در آنجا متمرکز گردید . به این ترتیب از سال ۱۳۸۳ شرکت سایپا دیزل توان تولید رده های مختلف محصولات تجاری باری (از ۶ تن تا ۲۰۰ تن ) با ظرفیت ۲۰ هزار دستگاه در سال و انواع محصولات تجاری مسافری ( مینی بوس ۱۷ تا ۲۵ نفره و میدی باس ۲۹ تا ۳۳ نفره ) با ظرفیت ۵۰۰۰ دستگاه در سال را دارد .
به موازات تحولات مذکور و در راستای مسیر تعالی طریح ریزی شده ، فرآیند های سازمان با لحاظ نمودن الزامات استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بازنگری شد و استفاده منظم از مدل های ارزیابی سیستم مدیریت کارخانه نیسان (NPMS) و مدل تعالی EFQM برای شناسایی نقاط قوت و زمینه های قابل بهبود سازمان و با هدف حصول اطمینان از موفقیت شرکت در تحقق مفاهیم مدیریت کیفیت فراگیر در دستور کار قرار گرفت . مجموعه این تلاش ها موجب اخذ گواهی نامه OHSAS 18001 شد و یکپارچگی سیستم های مستقر شده باعث گردید اولین گواهی نامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS در سطح خودروسازان ایران نصیب شرکت سایپا دیزل شود . اخذ گواهی تعهد به تعالی از فرایند جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی ، دریافت لوح تقدیر واحد نمونه صنعتی برای دومین بار و همچنین اخذ لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهای تجاری از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای بار چهارم از دیگر افتخارات و دستاورد های سال ۱۳۸۳ می باشد .
در سال ۱۳۸۴ و در راستای تحقق چشم انداز خود مبنی برکسب حداکثر سهم بازار خودروهای تجاری باری در ایران و همچنین پاسخگویی به انتظارات بخشی از بازار که نیازمند خودروهای ارزان تر می باشد ، استراتژی << ایجاد همکاری های تجاری با شرکت های چینی>> را اتخاذ نمود . در این راستا پس از انجام سلسه مطالعات و بررسی های گسترده در خصوص قابلیت های محوری شرکای بالقوه چینی ، دو شرکت <<فوتون>> ( در رده محصولات سبک) و << دنگ فنگ>> (در رده محصولات سنگین ) انتخاب شدند. به موازات این تصمیم همکاری های تجاری با شریک اصلی ، از طریق تولید محصولات دیگری از شرکت ولوو FH16 و FM12 توسعه یافت و تنوع محصولات سایپا دیزل را تا ۲۱ نوع محصول (با کاربری های مختلف)ارتقا داد .
حمایت مدیریت سازمان از اجرای برنامه های بهبود منتج از خودارزیابی ها و تلاش کلیه کارکنان در در تقویت توانمندی های شرکت و به تبع آن روند رو به رشد نتایج در کلیه زمینه ها ، موجب ارتقای سطح تعالی سایپا دیزل در سال ۱۳۸۴ و کسب تقدیرنامه تعالی از فرآیند جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی شد . کسب رتبه اول و تندیس جایزه تعالی گروه سایپا ، اخذ لوح جشنواره تولید ملی از خانه صنعت و معدن و دریافت لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهای تجاری از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای پنجمین سال پیاپی از دیگر افتخارات کسب شده سایپا دیزل در این سال می باشد .
حضور مستمر و موثر سایپا دیزل در بازارهای خارج و همچنین توجه ویژه به ارائه خدمات پس از فروش افتخارات دیگری را در سال ۱۳۸۵ برای شرکت سایپا دیزل به ارمغان آورد . در این سال سایپا دیزل برای سومین بار به عنوان صادر کننده برتر شناخته شده و به این جهت از سازمان گسترش و نوسازی تقدیرنامه ویژه ای دریافت نمود و بار دیگر لوح تقدیر و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهای تجاری را از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اخذ کرد .
در سال ۱۳۸۶ نسل جدید خودروهای شرکت دنگ فنگ موسوم به T375 را جایگزین محصولات قبلی این شرکت کرد و تولید محصولات ارتقا داده شده شرکت ولوو تنوع محصولات خود را به ۲۹ نوع رساند . همچنین در این سال توانست با انجام اقدامات لازم برای نگهداری سیستم های مدیریتی مستقر شده ، از جمله انجام نظام مند خودارز بایی و ممیزی های داخلی ، پایش منظم شاخص ها و بهبود مستمر فرآیندها ، همزمان با تمدید گواهینامه های نظام های مدیریتی خود ISO 9001 و ISO 14001 و OHSAS 18001 دامنه شمول آنها را به تولید و مونتاژ کامیون های ولوو رنو توسعه دهد .
شرکت سایپا دیزل امروزه با تنوع محصول گسترده و با عرضه کامیون در تمامی بخش های سبک ، متوسط ، نیمه سنگین و سنگین در بیش از ۳۵ مدل و همچنین انواع تریلر و اتاق بار با سربلندی قادر به پاسخگویی به نیاز های مشتریان و جلب رضایت ایشان باشد .
کسب مقام اول خدمات پس از فروش از موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای ۷ سال پیاپی و کسب عنوان دومین شرکت برتر صادر کننده در میان شرکت های زیر مجموعه سازمان گسترش و نوسازی و اختصاص بیش از ۸۰ درصد از صادرات کل گروه خودروسازی سایپا در سال ۱۳۸۷ نه تنها جایگاه شرکت سایپا دیزل را به عنوان شرکت بلا منازع پیشروی بازار داخلی در بخش کامیون و تریلر تثبیت نموده ، بلکه دورنمای روشنی را در بازارهای منطقه برای این شرکت ترسیم نموده است .
در سال ۸۸ شرکت سایپا دیزل به منظور تامین نیاز ناوگان مسافری اقدام به افتتاح خط تولید میدی باس F33 در شرکت ایران کاوه سایپا نمود . همچنین به دنبال کسب عنوان برتر در خدمات پس از فروش خودروهای سنگین در تهران نمود. در این سال نیز اولین خط تولید کامیون های سنگین چینی افتتاح گردید که در سال ۸۹ باارتقای کیفی قابل توجه این محصولات عرضه آنها با نام های البرز (کشنده، کمپرسی ، باری ) و الوند ( کامیونت ۶ و ۸ تن ) توانست علاوه بر رضایت مشتریان ، سهم قابل توجهی از بازار داخلی را به خود اختصاص دهد که با تلاش فراوان متخصصان و کارشناسان در سال ۸۹ محصولات این شرکت شامل FM ، FH و MIDLUM در محدوده کیفی خیلی خوب و محصولات البرز ، بادسان و الوند در رده خوب قرار گرفتند به طوریکه محصول FH توسط موسسه بازرسی و کیفیت و استاندارد ایران به عنوان با کیفیت ترین کامیون در کشور معرفی گردید .
تولید اولین کامیون ملی با نام کاوه (KT420) در رده (کشنده ) و همچنین کسب عنوان برتر خدمات پس از فروش برای نهمین سال متوالی افتخاری دیگر برای شرکت سایپا دیزل را رقم زد .
در سال ۹۰ کسب نمره طلایی کیفیت ولوو و تولید با کیفیت ترین کامیون ولوو در جهان ( بر اساس ارزیابی شرکت ولوو ) مهر تایید بود بر تلاش متخصصان و کارشناسان شرکت سایپا دیزل که در سایه اهداف و استراتژی سازمان محقق شد ، همچنین کسب عنوان با کیفیت ترین تولید کننده خودروهای تجاری کشور ورشکسته شدن رکورد فروش ریالی محصولات در تاریخ حیات شرکت از هم دستاورد های این دوره می باشد.
راه اندازی نظام آدیت فرآیند و ممیزی مداوم COP در جهت ارتقا کیفیت محصولات ، کاهش هزینه ها ، ضایعات و همچنین افزایش بهره وری تولید منجر به ثبت رکورد تازه در عرصه کیفیت خودروسازیهای تجاری ( با کسب نمره کیفی ۲۱٫۹ توسط کامیون ولوو FH در سال ۹۱ شد .
همچنین در سال ۹۱ شرکت سایپا دیزل موفق به ثبت رکورد بی سابقه ای در تولید و فروش خود گردید که این امر ، منجر به انتخاب و معرفی این شرکت بعنوان << برترین خودروساز تجاری کشور >> از سوی سازمان مدیریت صنعتی شد که برگ زرین دیگری را برای سایپا دیزل رقم زد .
در سال ۹۲ با توجه به تحریم های ظالمانه کشور های غربی بر علیع ایران متعاقباً قطع همکاری شرکت ولوو تراکس بعنوان اصلی ترین شریک تجاری سایپا دیزل با این شرکت ، تولید محصولات غیر اروپایی همزمان با افزایش کیفیت در دستور کار کمیته راهبری سایپا دیزل قرار گرفت که تولید بیش از ۱۳۰۰ دستگاه از انواع محصولات و نیز رشد مناسب کیفی در محصولاتی چون البرز ، کاوه ، الوند و… از جمله فعالیت های سایپا دیزل در سال ۹۲ به شمار می آید .
همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم و عزم راسخ مسئولین نظام برای رفع مشکلات اقتصادی بویژه در امر تولید و همچنین ایجاد ثبات در نرخ بازار ارز ، افزایش تولید در دستور کار گروه خودروسازی سایپا قرار گرفت که در این بین سایپا دیزل نیز با توجه به ظرفیت های مناسب خود و نیروی انسانی متخصص و توانمند ، با تولید بیش از ۵۰۰۰ دستگاه در سال ۹۳ و افزایش کم سابقه فروش خود ، ضمن کسب جایگاهی مناسب در سهم بازار خودروهای تجاری ، سالی موفق و پرباری را رقم زد .
همچنین ، با تلاشهای بی شائبه مدیران ارشد سایپا دیزل و نگاه هوشمندانه ایشان به مقوله آغاز مجدد همکاری با شریک اصلی سایپا دیزل یعنی ولوو تراکس سوئد ، به حمداله بار دیگر مقدمات حضور محصول پرطرفدار ولوو در ایران فراهم گردید و قرارداد همکاری مجدد تولید محصولات ولوو در کشور ، به امضا طرفین رسید .
گفتنی است ، شرکت سایپا دیزل ، در حال حاضر با همکاری تنگاتنگ با شرکای تجاری خود نظیر : ولوو ، دانگ فنگ ، فوتون و .. در تمام رده های کاربری دارای محصولاتی متنوع و همگام با آخرین تکنولوژی روز دنیا می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *